Badania zespołu
Profesora Francesco Ferro Milone

Historia Medyczno-Naukowa Mnemosline®
Po przejściu na emeryturę w 1993 roku profesor Francesco Ferro Milone, wybitny neurolog, neurochirurg, neurobiolog i psychiatra, zadał sobie jedno kluczowe pytanie badawcze:
Czy możemy przywracać utracone wraz z wiekiem funkcje mózgu?
Współpracując z Instytutem „Centrum Alzheimera” Villa Rota Barbieri Gminy Vicenza oraz organizacją non-profit Pro-senectute, Profesor zaczął dobierać odpowiednio wykwalifikowany personel do badań.
W skład zespołu wchodzili
Profesor Adolfo Porro
Wybitny specjalista geriatrii oraz współzałożyciel Prosenectute. Jego badania koncentrują się na procesach starzenia oraz ich wpływie na funkcjonowanie organizmu.
Profesor Franco Binda
Ekspert w dziedzinie neurologii, neurofizjologii oraz kognitywistyki. Prowadzi badania nad mechanizmami pracy mózgu i ich znaczeniem dla procesów poznawczych.
Profesor Tullio Minelli
Naukowiec związany z Uniwersytetem w Padwie.
Wybitny matematyk badający aktywność naszego mózgu w odpowiedzi na bodźce.
Naukowcy, działając w latach 1997-2013, doprowadzili do powstania pięciu prac magisterskich i jednej pracy doktorskiej w zakresie nieliniowej analizy EEG, stosowanej w szczególności do badania procesów neurodegeneracyjnych.
Przełomowe Badania
W latach 2004-2008 zespół przeprowadził szeroko zakrojone badania na 640 osobach w wieku 65-85 lat. Badania prowadzone były w Dziennym Centrum Alzheimera Villa Rota Barbieri oraz na terenie całej Prowincji Vicenza. Uczestników poddano szczegółowym testom psychologicznym i elektroencefalograficznym, zgodnie z protokołem zatwierdzonym przez Komisje Etyczne w Vicenzy.
Badania miały na celu odkrycie nowych metod stymulacji wspierających utracone funkcje mózgu. Podczas eksperymentów naukowcy przypadkowo odkryli, że stymulacja przerywanym, specjalnie zaprogramowanym światłem (SLI) o długości fali 650 nm i częstotliwości fal alfa (8-12 Hz) wywołuje synchronizację fal alfa w mózgu. Efekt ten był szczególnie widoczny u osób z upośledzeniem poznawczym (MCI), a różnica w wynikach EEG przed i po stymulacji była znacząca (p < 0,001).

Znaczenie i Wyniki
Stwierdzono, że regularna stymulacja światłem SLI:
- Zatrzymuje spadek funkcji poznawczych,
- Po 12 miesiącach regularnej stymulacji prowadzi do stopniowej poprawy wyników testów pamięciowych,
- Holistycznie wpływa na poprawę nastroju i jakości życia.
Metoda SLI wykazała większą skuteczność przy wykorzystaniu światła czerwonego (650 nm) niż światła o krótszych długościach fal, co potwierdzono analizą widmową EEG.
Narodziny Mnemosline®
Wyniki badań doprowadziły do powstania projektu Mnemosline®, którego celem było opracowanie urządzenia medycznego wspomagającego regenerację mózgu. Pierwszy prototyp powstał w 2000 roku. W kolejnych latach rozwijano nowe wersje urządzeń medycznych.
Wczesny prototyp
Mnemosline® 2007-2017, był dostępny dla wybranych lekarzy neurologów i ich pacjentów.

Najnowsza wersja
Mnemosline® 2020 została zaprojektowana do samodzielnego użytku przez każdego. To produkt technologicznie innowacyjny, skuteczny, łatwy w obsłudze oraz przyjazny nawet seniorom.
„The Mnemosline® device is a standalone device. It doesn’t require a Bluetooth/WiFi connection or an application.” – Professor Francesco Ferro Milone
Profesor Francesco Ferro Milone, aż do swojej śmierci 21 lipca 2022 roku, aktywnie wspierał rozwój metody.
Jego prace są kontynuowane przez naukowców, a urządzenie Mnemosline® pomaga wielu osobom w zapobieganiu oraz terapii schorzeń neurodegeneracyjnych, negatywnych stanów psychicznych oraz upośledzeń poznawczych czy po prostu zachowaniu jak najlepszego funkcjonowania mózgu.

TO JEST WYRÓB MEDYCZNY!
Używaj go zgodnie z instrukcją użytkowania lub etykietą.
Wyrób medyczny Mnemosline® spełnia wymagania Dyrektywy 93/42/EWG z poprawkami (Dyrektywa 2007/47/WE) Dekret o mocy ustawy 46/97 i jest klasyfikowany jako wyrób medyczny klasy 1.)
Made in Italy
